Методология

Загальні зауваження щодо методики вивчення іноземної мови

Рано чи пізно, багато людей стикаються з необхідністю опанувати іноземну мову. Найчастіше йдеться про англійську, хоча багато що зі сказаного може також стати в нагоді й бажаючим вивчати будь-яку іншу мову. Принципи роботи загальні. Звичайно, викладена нижче точка зору може викликати незгоду. Хтось може дотримуватися інших поглядів, хтось може досягати кращих результатів при іншому підході, однак те, про що будемо говорити ми, довело свою ефективність в більшості випадків з практики та реального викладацького досвіду.

Отже, перш за все слід сказати про необхідність системного підходу і систематичності занять. Мова - це перш за все система, що складається з певних компонентів. Успіх у вивченні мови визначається успішністю засвоєння цих компонентів і вироблення системного бачення.

Коли ми розуміємо, що саме робимо, це дозволяє нам досягати кращих результатів. Системний підхід дозволяє крім пам'яті задіяти ще й логіку, а це, в кінцевому рахунку, веде до появи особливої ​​мовної інтуїції, яка дозволять долати мовні труднощі не тільки за рахунок знання, але також за рахунок відчуття природи мовних явищ. Вищий ступінь володіння мовою - це коли ми не просто знаємо її, але ще й здатні відчувати її «зсередини», відчувати її внутрішню енергетику, внутрішню сутність. А цього можна досягти тільки, коли в нашій свідомості все буде «розкладено по поличках», коли система мови представлятиме для нас відкриту книгу, буде країною без «згубних місць» і «дрімучих лісів».

Система будь-якої мови, в аспекті навчання, складається з наступних основних компонентів, трьох китів, що становлять фундамент всієї будівлі мовних знань:

— лексика;

— граматика;

— стійкі словосполучення (фразеологія).

Розглянемо докладніше.

Лексика. На початку вивчення зазвичай здається, що головне - це знати багато іноземних слів. Знати слова, безумовно, необхідно, проте зі збільшенням словникового запасу, відчуття мовного бар'єру залишається, навіть якщо вдається вивчити дуже багато слів. Тобто на початку вивчення не варто кидати всі сили тільки на вивчення лексики. До того ж, крім знання значення слів, необхідно вміти ці слова правильно читати. Перевірено на практиці, якщо людина не впевнена в правильності прочитання слова, вона відчуває певний психологічний дискомфорт, через який не може швидко запам'ятати значення цього слова. Відчуття невпевненості, ніби блокує свідомість, через те, що увага зосереджується не на значенні, а на бажанні якнайшвидше позбутися неприємного внутрішнього відчуття, викликаного невпевненістю. На допомогу тут приходять транскрипція і правила читання. Доцільно також користуватися різними комп'ютерними програмами та електронними словниками, що дозволяють почути вимову слів і фраз (в даній статті ми не будемо зупинятися на них докладно, цій темі можна буде присвятити окрему статтю).

Граматика. Важлива підсистема мови. Можна навіть сказати - основоположна. Граматика - це інструмент, який дозволяє подолати мовний бар'єр засобами логіки. Це, так би мовити, стінопробивне знаряддя в руках тих, хто наважився на облогу фортеці іноземної мови. Варто розтрощити стіни і шлях до заповітних скарбів знання виявиться вільний. Що означає володіння мовою? Перш за все, вміння ставити слово на своє місце і в потрібній формі. Без знання граматики цього досягти неможливо. У свідомості учнів, над яким, як правило, тяжіє гіркота поразки на цьому терені, що є результатом шкільної системи, яка дезорієнтує учнів завищеними вимогами і безсистемним підходом, слово граматика асоціюється з чимось страшним, з чим не хочеться ніколи стикатися. Але що робити? Не засвоївши правила гри, не можна виграти. Вчити граматику треба, просто тут потрібен свій підхід - аналітичний, узагальнюючий та системний. Гарною підмогою тут будуть схеми і таблиці. Основна увага має приділятися особливостям вживання різних частин мови та відмінюванню дієслів в різних часах, в різних особах.

Стійкі словосполучення. Становлять для учнів особливі труднощі з огляду на те, що складаються зі слів, окреме значення яких учням може бути відомо, однак загальний зміст може бути непередбачуваним. У цій категорії логіка безсила. Необхідні інструменти тут - кропітка праця і звичайне заучування. Втім, вивчити їх буде легше, якщо підключати смислові асоціації та пов'язувати такі фрази з певним контекстом. Читаючи тексти, слід звертати увагу на фразеологію, можна, навіть, підкреслювати стійкі словосполучення. Це дозволить полегшити їх запам'ятовування за рахунок контексту. Будуть також корисні різні розмовники, додаткова перевага яких - систематизація матеріалу за розмовними темами.

Далі, для досягнення успіху, крім системного бачення, необхідна системна методика. Учням слід ставити перед собою конкретні цілі та завдання. Іншими словами необхідно планувати навчальний процес.

Далі, для досягнення успіху, окрім, системного бачення, необхідна системна методика. Учням слід ставити собі конкретні цілі та задачі. Іншими словами необхідно планувати навчальний процес. Окрім занять з викладачем, індивідуальних або в групі, слід намітити собі план регулярних самостійних занять. В ідеалі, слід займатися кожного дня. Як показує досвід, секрет занять полягає не в тривалості, а в регулярності. Для досягнення швидких результатів достатньо займатися по півгодини на день, навіть по п'ятнадцять хвилин, але регулярно. Час від часу слід повертатися до відправного пункту та повторювати матеріал спочатку. Це дозволить надійно засвоїти матеріал шляхом освіження в пам’яті вже наявних знань. Одноразове заучування пов’язано з «ефектом екзамену», тобто вивчив, здав, забув. Тільки періодичне повторення матеріалу дозволяє досягти бажаного результату. Загалом, як то кажуть: «Повторення – мати навчання».

Окремо хочеться сказати про необхідність постійної роботи з аудіо- і відеозаписами. Крім того, що цей вид діяльності дуже корисний, він ще й приємний. Це такі вправи, для виконання яких не потрібно напружуватися. Потрібно тільки знаходити для цього час. Ще одна приємна особливість – сприйняття на слух можна поєднувати або з будь-якими повсякденними справами або з відпочинком. При виконанні даних видів діяльності ми отримуємо можливість досягати багато, докладаючи мало зусиль та у швидкі терміни. Наші голосові зв’язки повторюють все, що ми чуємо поза нашої волі. Тобто, окрім вироблення навички сприйняття усної мови, ми ще й проводимо тренування своїх органів мови в пасивному режимі, що допомагає виробити гарну вимову. Завдяки саме цьому ефекту діти вчаться розмовляти. Це дуже цінний інструмент, їм не можна нехтувати. Окрім відпрацьованих записів, необхідно також працювати з новими, незнайомими. Розуміння прийде обов’язково. Доведено на досвіді. Потрібно тільки не лінуватися!

29 грудня 2009 р

Аркадій Давиденко.


«Світ мов» — центр перекладів та навчання.

Знайдіть нас...

пл. Володимира Великого, будинок 3, прим. 4,
м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область

Ми працюємо для вас...

ПН - ПТ
08:00 - 17:00
СБ
09:00 - 12:00

Замовити послуги:

Ми у соцмережах:

Пишіть нам:

© 2022 Svit Mov. All Rights Reserved.