Консульська легалізація – це один зі способів легалізації документів для коректного використання на території країн, які не підписали Гаазьку конвенцію. Цей спосіб використовується поряд з апостилем. На відміну від апостилю, консульська легалізація застосовується при документообігу з організаціями, які походять з країн, що не є учасниками Гаазької конвенції про відміну вимог легалізації іноземних офіційних документів (підписана 5 жовтня 1961 року). У порівнянні з апостилем процедура консульської легалізації є складнішою двосторонньою процедурою.
Засвідчення документів у порядку консульської легалізації
Існує ряд країн, які не ввійшли до складу країн-учасниць Гаазької конвенції, тому спрощена схема легалізації шляхом проставлення апостилю для них не діє. Для таких країн необхідна легалізація документів через консульство.
Порядок здійснення консульської легалізації офіційних документів встановлено Інструкцією про порядок консульської легалізації офіційних документів в Україні та за кордоном, затвердженою наказом Міністерства іноземних справ України № 113 від 04.06.2002.
Найбільше поширення отримали два варіанти процедури консульської легалізації:
- Легалізація виконується в країні, де було видано документ.
- Легалізація виконується в країні призначення (подання).
Етапи консульської легалізації документів:
- проставлення печатки Міністерства юстиції України або засвідчення обласним відділом ЗАГС
- проставлення печатки Міністерства іноземних справ України
- переклад з нотаріальним засвідченням
- проставлення печатки консульства (посольства) країни призначення
Терміни легалізації у кожній інстанції залежать від країни. В цілому, кожен етап може займати від 5 до 20 робочих днів.
Особливості консульської легалізації:
- для подання документів від імені замовника на легалізацію необхідна довіреність, оформлена у нотаріуса на одного зі співробітників бюро перекладів. Інакше, документи не приймуть у вищевказаних установах. Якщо власник документу перебуває в іншій країні, то довіреність можна оформити безпосередньо в консульстві України на території цієї країни;
- при легалізації дипломів про освіту, печатки легалізації проставляються на нотаріально засвідченій копії документів. Одна з вимог – надати архівну довідку з навчального закладу;
- якщо легалізуються документи, видані управліннями ЗАГС, то необхідно отримати документ нового зразка. Якщо документ видано на території однієї з республік, що раніше входили до складу СРСР до 1990 року, а також в країні подання приймають старий зразок документу, то легалізація виконується на його нотаріально засвідченій копії;
- легалізація документів юридичних осіб потребує надання супровідного листа від компанії на бланку з печаткою та підписом директора. В листі необхідно зазначити дані особи, яка буде подавати документи на легалізацію.
Консульський департамент не проставляє печатки легалізації на документах, складених на території іноземних держав. Документи такого типу легалізуються в консульстві України, розташованому в країні видачі документів.
Додаткову інформацію про процедуру, термінах та вартості консульської легалізації ваших документів можна отримати звернувшись до нашого офісу або через форму замовлення послуги на сайті нашої компанії.
Чекаємо на ваші звернення.
Завжди раді допомогти.